16 Temmuz 2004 Yıl: 109

Ana Sayfa

            EN BÜYÜK BÖLGE GAZETESİ KÜÇÜK İLANLAR      I     İNSAN KAYNAKLARI     I     SIK KULLANILANLARA EKLE     I    BİZE ULAŞIN

ANA SAYFA
Kent
3.Sayfa
Siyasi
Dış
Ekonomi
Yazarlar
Spor
Yazı Dizisi
Arşiv

MAGAZİN
Can Can
Pazar
Alışveriş
Sinema
Astroloji
Ne Nerede

EKSTRA
Hava Durumu
Eczaneler
Telefonlar
Sanal Galeri
Yararlı Linkler

MESAJ HATTI
Göztepe
Altay
Karşıyaka
İzmirspor
Denizli
Aydın
Vestel Manisa
Buca
Muğlaspor
Uşakspor

KÜÇÜK İLANLAR
Emlak
Vasıta
Eleman
Çeşitli
İlan Formu
Mesaj gönder

 

 


 

 


 
Bakandan yol baskını
Ege'ye 7.800 mektup
İzmir Keçisi süt rekoru kırıyor

BAĞLANTILAR
Dışişleri Bakanlığı
Avrupa Birliği
Dünya Bankası
IMF


Şebnem Bursalı ile
Ankara Havası

Sayfayı
Tavsiye etİzmir Keçisi süt rekoru kırıyor

Ege Üniversitesi'nde geliştirilen İzmir Saaneni, hemcinslerine göre üretimi 5'e katlıyor

İZMİR/MERKEZ


Yosma isimli İzmir Saaneni, projeyi yürüten Prof. Kaymakçı (soldan 2.), yetiştirici Tomris Eroğuz ve Prof. Demirören'in gözdesi haline geldi.

Türk tipi inek, Türk tipi tavuk derken Ege Üniversitesi de 'Türk tipi keçi' üretti. 'İzmir Saanen'i (Türk Beyaz Keçisi) adı verilen keçiler normal keçilere göre 5 kat fazla süt veriyor. Geliştirilen yeni tip keçilerle ilgili uygulama projesi de yürüten EÜ Ziraat Fakültesi, Kemalpaşa İlçe Tarım Müdürlüğü ile işbirliği yaparak Kamberler Köyü'nde Tomris Eroğul'a ait işletmede "damızlık süt keçisi" yetiştiriciliği yapmaya başladı.

İnek gibi

Ziraat Fakültesi Zootekni ve Süt Teknolojisi Bölümleri işbirliğiyle yürütülen damızlık üretimi yapılan çiftlikteki Yosma isimli keçi, verdiği süt miktarıyla projenin gözbebiği oldu. Ziraat Fakültesi Zootekni Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Kaymakçı, yıllık 1260 kilo süt veren Yosma'nın bu alanda Türkiye rekorunu kırdığını dile getirdi. Kaymakçı, Yosma'nın yerli ırk bir inekten bile daha verimli olduğunu söyledi.
Çiftçilerin gelirlerinin artırılması açısından süt keçisi yetiştiriciliğinin önemli olduğunu belirten Prof.Dr. Kaymakçı, "Bu amaçla EÜ süt keçisi yetiştiriciliği konusunda 30 yılı geçen süreden beri yetiştiriciler ile ortaklaşa çalışmalar yapıyor" dedi. Saanen ırkından yararlanılarak oluşturulan melez sütçü keçilere İzmir Saaneni (Türk Beyaz Keçisi) adı verildiğini açıklayan Zootekni Bölümü Öğretim Üyesi Prof.Dr. Erdinç Demirören de "Saanen kültür ırkı fakültemizde saf olarak yetiştiriliyor. Ancak sayı bakımından yeterli miktarda kültür ırkı yetiştirmek mümkün olmuyor. Bu amaçla meraklı ve bilgili yetiştiricilerle işbirliği yapılarak damızlıkçı özel işletmeler oluşturuldu. Bunlardan birisi olan Kanberler köyünde Tomris Eroğul'a ait. Buradaki sürüde yıllık verimi 1000 kiloyu geçen saanen keçileri var. Sürünün süt verim ortalaması ise 800 kilonun üstünde" dedi.
Yüksek mimarlık eğitimini Fransa'da yapan ve emekli olduktan sonra Kamberler Köyü'ne yerleşen Tomris Eroğlu ise damızlık keçi yetiştirmesinin yanı sıra elde edilen sütten Fransız peyniri ürettiğini, bunu turistik yerlere pazarladığını söyledi.

Fransız peyniri

Keçi sütünden Fransız peyniri üreten Eroğul, "Şu anda 12 çeşit peynir ürettik. Ama bu sayıyı giderek artırıyoruz. Çeşitlerimiz arasında küllü, kestane yapraklı, küflü, şaraplı olanları saymak mümkün. Bu peynirleri yabancı turistlerin yoğun bulunduğu otellere satıyoruz" diye konuştu.

ERON Av ve Süs Hayvanları Çiftliği

ANA SAYFA